--------------

Jazvy

Jazvy bývajú nepríjemnou spomienkou na bolestivé úrazy, popálenia či chirurgické zákroky. Aj v dospelosti nám vedia pripomenúť detské ovčie kiahne alebo silné akné z obdobia puberty. V niektorých prípadoch, napríklad u mužov, môžu byť paradoxne príťažlivými, väčšinou sa ich však pacienti túžia navždy zbaviť.

Poznáme niekoľko druhov jaziev. Môžu byť lineárne alebo plošné, plastické – vypuklé, vpadnuté, mäkké alebo naopak veľmi pevné. Vo všetkých prípadoch je pri ich liečbe a odstraňovaní dôležitá konzultácia s lekárom.

Druhy jaziev

Hypertrofické (vyvýšené)

Vznikajú nadmernou tvorbou novej kože. Hovorí sa im aj hyperaktívne. Obyčajne sú červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, ale nerozširujú sa mimo oblasti pôvodného zranenia. Zvyčajne sa tvoria v priebehu dvoch týždňov po poranení.

Keloidné (prečnievajúce cez línie rany)

Sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíria cez hranice pôvodného zranenia. V porovnaní s okolitou kožou sú často červené alebo tmavšie. Môžu vzniknúť aj neskôr po zranení a taktiež sa zhoršiť počas tehotenstva. Tvoria sa v každom veku, ale majú sklon rýchlejšie sa vyvíjať u mladších osôb a u ľudí s tmavšou pleťou. Tendencia k ich tvorbe býva dedičná.

Atrofické (preliačené)

Vznikajú, keď sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo po ovčích kiahňach.

Možnosti terapie

Liečba je vždy kombinovaná, používajú sa rôzne typy laserov

Jazvy môžu byť lineárne alebo plošné, plastické – vypuklé, vpadnuté, mäkké alebo naopak veľmi pevné. Vo všetkých prípadoch je pri ich liečbe a odstraňovaní dôležitá konzultácia s lekárom.