--------------

Materské znamienka

Môžu byť bodkami krásy, ale aj ložiskom nebezpečného ochorenia. Ľudská koža je posiata menším či väčším množstvom pigmentovaných a nepigmentovaných prejavov, ktoré majú pod vplyvom nadmerného UV žiarenia a iných faktorov tendenciu mutovať. Je preto nevyhnutné nechať tieto zmeny odborne sledovať. Vo všeobecnosti sa znamienka delia na nezhubné a zhubné nádory, ktoré sa dajú vo väčšine prípadov ľahko odstrániť. Avšak najzávažnejší melanómový zhubný nádor, malígny melanóm, ktorý spôsobuje orgánové a lymfatické metastázy, si vyžaduje okamžitú liečbu.

Vesetrenie znamienok dermatoskopom3

Melanóm

Melanóm je považovaný za jeden z najzhubnejších nádorov a kvôli rýchlemu metastázovaniu si ročne vyžiada tisícky životov. Je to malígny kožný tumor. Vzniknúť môže buď z existujúceho znamienka alebo priamo zo zdravej kože. Veľmi rýchlo metastázuje.

Podozrivé znamienka

Rizikové sú najmä tmavé pigmentové znamienka. Aj drobná začínajúca trojmilimetrová čierna bodka môže byť nebezpečná. Treba si všimnúť, či znamienko nemení farbu, tvar a či nerastie. Nebezpečné je, keď nás už svrbí, páli alebo krváca. Melanóm nebýva len čierny. Niekedy má tvar svetlej guľôčky alebo iného útvaru na koži.

Nebezpečenstvo vzniku melanómu sa zvyšuje, ak patríte do jednej alebo niekoľkých z nasledujúcich kategórií:

  • Svetlý kožný fototyp - svetlá farba kože, vlasov a očí
  • Genetické faktory - vysoký počet pieh, predchádzajúci výskyt melanómu u Vás alebo v rodine
  • Opakované a silné spálenie kože, predovšetkým pred 15. rokom života
  • Opakované vystavovanie sa UV žiareniu (slnko a solárium)

Možnosti terapie

Vysetrenie znamienok dermatoskopom  Vysetrenie znamienok dermatoskopom2

Melanóm je považovaný za jeden z najzhubnejších nádorov a kvôli rýchlemu metastázovaniu si ročne vyžiada tisícky životov. Je to malígny kožný tumor. Vzniknúť môže buď z existujúceho znamienka alebo priamo zo zdravej kože. Veľmi rýchlo metastázuje!