--------------

Problematická pleť a akné

Lesklá mastná pleť, červené fľaky a boľavé vyrážky znepríjemňujú každodenný život mnohým pacientom. Kvalitu pokožky vo všeobecnosti ovplyvňujú dedičné danosti a hormóny. Napríklad ženy v období tehotenstva majú často sklon k mastnej pleti. Je to výsledok pôsobenia hormonálnych zmien. Podobnú reakciu môžu pozorovať aj dámy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Nadmernú činnosť mazových žliaz môže vyvolávať aj stres alebo nesprávny výber kozmetických prípravkov.

Kým niektoré faktory spôsobujúce zvýšenú mastnotu pokožky sa dajú pomerne úspešne odstrániť, s ďalšími sa jednoducho musíme zmieriť. Jediný účinný spôsob ako si udržať peknú pleť, spočíva v dôkladnej starostlivosti o jej čistotu. Pacienti, ktorých trápi mastná pleť, možno poteší skutočnosť, že vrstva tuku na pokožke má aj svoje neodškriepiteľné výhody. Takáto pokožka lepšie znáša proces starnutia a má menej vrások.

V čase dospievania je mnoho ľudí postihnutých tvorbou akné. Na tom, samozrejme, nie je nič výnimočné. Je to normálny sprievodný jav dospievania. Avšak niektorí ľudia trpia príznakmi akné aj v dospelosti. Toto kožné ochorenie vzniká v dôsledku uzatvorenia vývodov mazových žliaz, čo následne vedie k ich zápalu. Stagnácia sekrétu mazových žliaz má za následok ich poškodenie a vznik hlbokého zápalu, ktorého výsledkom je zjazvenie.

Možnosti terapie

Okrem lekárskych terapií je možné využiť aj kozmetické služby na klinike.

Bolestivé vyrážky, červené fľaky a lesklá mastná pleť netrápia len dospievajúcich teenagerov. Bežne s nimi bojujú tridsiatnici a dokonca aj päťdesiatnici. Tieto kožné ochorenia vznikajú v dôsledku uzatvorenia vývodov mazových žliaz, čo následne vedie k ich zápalu.