--------------

Rozšírené cievky na tvári a na nohách

Rozšírené cievky trápia mužov aj ženy a prichádzajú so zvyšujúcim sa vekom, približne okolo tridsiatky/štyridsiatky. Objaviť sa však môžu aj oveľa skôr, napríklad už počas puberty.

Tento problém je častokrát nesprávne spájaný s praskaním žíl a cievok. Ak by však naozaj došlo k prasknutiu žilky, krv by sa vyliala pod povrchom pokožky a vytvorila by modrinu. V skutočnosti je príčina niekde inde.

Cievka, ktorá z rôznych príčin stratí svoju elasticitu (schopnosť sťahovať a rozťahovať sa), sa začne postupom času rozširovať, a tak v nej prúdi čoraz viac krvi. Vtedy sa neviditeľná cievka stáva pozorovateľnou voľným okom.

Takto sa vytvárajú neestetické červené žilky, pavučinky a metličky. Najčastejšie sa tvoria na pokožke tváre (líca, nos, brada) alebo na stehnách, lýtkach a členkoch.

Príčin vzniku rozšírených cievok môže byť viacero. Často však ide o ich kombináciu (genetika a dedičné predispozície, konzumácia príliš horúcich nápojov a jedál, nadmerné slnenie, zlá životospráva a nedostatok pohybu, alkohol, fajčenie, nadváha, stres, prítomnosť kožných chorôb - napríklad rozacey, používanie mastí s obsahom hormónov, nepohodlná obuv a preťažovanie nôh, nadmerná športová záťaž...).
Cievky samé od seba nezmiznú a bez terapie ich počet len vzrastá.

Možnosti terapie

Cievka, ktorá z rôznych príčin stratí svoju elasticitu (schopnosť sťahovať a rozťahovať sa), sa začne postupom času rozširovať, a tak v nej prúdi čoraz viac krvi. Vtedy sa neviditeľná cievka stáva pozorovateľnou voľným okom. Takto sa vytvárajú neestetické červené žilky, pavučinky a metličky. Najčastejšie sa tvoria na pokožke tváre (líca, nos, brada) alebo na stehnách, lýtkach a členkoch.