--------------

Strie

Strie sú červené alebo ružové trhlinky v koži, ktoré časom blednú. Vznikajú vtedy, keď je koža v krátkom období nútená zväčšiť svoju plochu. Spojivové tkanivo, ktoré obsahuje elastické vlákna sa nedokáže prispôsobiť a je nahradené menej kvalitným tkanivom - striami. Elasticita kože je každému daná geneticky, preto aj vznik strií je u každého z nás individuálny.

Tento estetický problém sa vyskytuje u žien aj u mužov. Najčastejšie je to v puberte pri rýchlom raste či po náhlom pribúdaní na váhe. Skúsenosti so striami majú hlavne mamičky po pôrode.

Rizikové miesta na ženskom tele sú tie, kde sa tuk usadzuje najčastejšie, dôsledkom čoho preťažená koža praská. Sú to boky, prsia, brucho, panva a stehná. Vznik praskliny je nezvratný proces, pretože poškodené elastické vlákno pod povrchom sa nedá znovu spojiť. Strie sú kozmetickou záležitosťou, ktorá neohrozuje zdravie.

 

Možnosti terapie

Spojivové tkanivo, ktoré obsahuje elastické vlákna, sa nedokáže prispôsobiť a je nahradené menej kvalitným tkanivom - striami. Skúsenosti s nimi majú hlavne mamičky po pôrode. Rizikové miesta na ženskom tele sú tie, kde sa tuk usadzuje najčastejšie, dôsledkom čoho preťažená koža praská.