--------------

Vrásky

Ukrývajú v sebe životné skúsenosti, starosti aj radosť. Vrásky sú súčasťou prirodzeného procesu starnutia a do značnej miery sú určené geneticky. Ich tvorba však môže byť podmienená aj vonkajšími faktormi. Medzi ne patrí slnečné žiarenie, fajčenie či dokonca spôsob, akým spíme. Tvorbu vrások, teda starnutie pokožky zapríčiňuje kombinácia niekoľkých faktorov: genetika, vonkajšie vplyvy a výrazy tváre.

Vnútorný proces starnutia môže začínať už po dvadsiatke. Koža produkuje menej kolagénu a elastínu, ktoré jej dávajú pružnosť a elasticitu. Výsledkom sú jemné vrásky a linky, suchšia, tenšia a priehľadnejšia koža. Starnutie pokožky sa u každého človeka prejavuje individuálne.

Typy vrások

Povrchové vrásky

Jemné ťažko viditeľné linky. Tento typ vrások zmizne, keď sa koža natiahne. Dajú sa prekryť ľahkým makeup-om. Sú súčasťou počiatočnej fázy prirodzeného procesu starnutia. Povrchové vrásky môže spôsobiť aj opakovaná mimika a vonkajšie faktory (vystavovanie sa slnečnému žiareniu, fajčenie...)

Viditeľné vrásky

Sú súčasťou ďalšej fázy procesu starnutia. Stávajú sa výraznejšími a môže byť ťažké alebo nemožné prekryť ich makeup-om. Najnápadnejšie sú okolo očí, úst a krku. Vznikajú v dôsledkom úbytku tuku pod povrchom kože súvisiacim s vnútorným starnutím.

Výrazné vrásky a záhyby

Ďalším znakom starnutia tváre sú vrásky medzi nosom a kútikmi úst. Nazývame ich nosovo-ústne záhyby. Spolu s voľnou kožou pozdĺž čeľuste môžu spôsobiť “lalokový” efekt v dolnej polovici tváre. Objavujú sa hlboké vrásky na čele a vpadnutie očí a líc.

Možnosti terapie

Vnútorný proces starnutia môže začínať už po dvadsiatke. Koža produkuje menej kolagénu a elastínu, ktoré jej dávajú pružnosť a elasticitu. Výsledkom sú jemné vrásky a linky, suchšia, tenšia a priehľadnejšia koža.